Kurpiowska palma
Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień - najważniejszy okres w kalendarium liturgicznym kościoła katolickiego. Liturgia wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego mękę i śmierć na krzyżu. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego.
Kurpiowska Niedziela Palmowa jest znana nie tylko w całej Polsce, ale także poza granicami naszego kraju. Łyse, które są na co dzień ciche i spokojne, tego dnia zamieniają się w tętniącą życiem, folklorem i turystami wieś.
Niedziela palmowa rozpoczyna się od konkursu na najpiękniejszą palmę kurpiowska. Konkurs odbywa się w barokowym, drewnianym kościele pw. św. Anny. Wyniki konkursu ogłaszane są podczas części artystycznej po Mszy Świętej. Wygranie konkursu to prestiż dla rodziny, która wykonała najpiękniejszą palmę w danym roku.
Palmy są wykonywane ręcznie głównie z bibuły oraz kwiatów zbóż. Można używać każdego rodzaju roślin, za wyjątkiem tych pod ochroną. Jedną palmę wykonuje się od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. Wszystko zależy od wielkości jest palma i od tego jak bardzo jest "bogata".
Procesja, w której uczestniczą tłumy jest bardzo uroczysta, a główną role odgrywają palmy - piękne, kolorowe. Te największe mają po kilka metrów wysokości. Zachwytom i zdjęciom wykonywanych przez turystów nie ma końca.
Część artystyczno-folklorystyczna jest bardzo ciekawa i smaczna. Kurpie słyną z pysznych miodów jak również mioduszki, która jest bardzo, dobra, a także bardzo mocna. :) Oczywiście nie tylko miody czy mioduszki znajdziemy podczas festynu. Kupcy zachęcają do spróbowania oraz kupna produktów spożywczych oraz przedmiotów użytku domowego, wykonanych przez sobie.
Jest to dzień piękny, uroczysty i barwny, podczas którego znajdziemy bogactwo wrażeń dla ducha, jak i dla ciała.
Kurpie to piękny region Mazowsza, który jeszcze nie raz na pewno odwiedzę.
Zdjęcia wykonane w 2016 roku.
Komentarze
Prześlij komentarz