Supraśl – Muzeum Ikon
Planując swój wyjazd na Podlasie i szukając tzw. „ciekawych miejsc” natrafiłem na Muzeum Ikon w Supraślu. Pomyślałem, że to miejsce może okazać się strzałem w dziesiątkę mojej wycieczki. Jak się później okazało, tak właśnie było. Podczas tych dwóch dni spędzonych na Podlasiu Muzeum Ikon okazało się być najciekawszym miejscem, które odwiedziłem.
Wizyta w muzeum trwa w przybliżeniu godzinę. W tym czasie przewodnik oprowadza grupę ok. 20 osób oraz opowiada o historii muzeum, jak również ikonach. Z informacji uzyskanych od przewodnika dowiedziałem się, że Muzeum Ikon w Supraślu, które istnieje od 1998 r., może poszczycić się jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji ikon z XVIII, XIX i XX w. Kolekcja ta wynosi ponad tysiąc ikon wykonanych na desce oraz ikony metalowe i krzyże. Głównym źródłem pozyskania ikon stał się Białoruski Urząd Celny, który przejmując nielegalnie przewożone obiekty, podarował je muzeum. W zbiorach jest również sztuka prawosławna, gromadzona głównie od osób prywatnych i w drodze zakupów od lat 60. XX wieku. W muzeum najliczniejsze są zbiory ikon przedstawiające Matkę Boską, Chrystusa oraz 12 najważniejszych świętych cerkiewnych. W muzeum poza ikonami powieszonymi na ścianach można również zobaczyć mnicha piszącego ikony w swej celi czy domowy ołtarzyk z ikoną. Podczas zwiedzania zaprezentowano grupie krótki film o pisaniu ikon. Pod koniec wizyty w muzeum prezentowany jest film o historii supraskiego klasztoru, który został zburzony w 1944 roku. Za to można podziwiać na własne oczy ocalałe XVI wieczne freski.
Muzeum zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Może dlatego, że to jedyne tego typu muzeum, które odwiedziłem? Cieszę się, że powstają takie miejsca i mam nadzieję, że będzie ich przybywać.
Czekała mnie jeszcze jedna atrakcja Supraśla, mianowicie wizyta w restauracji Przysmaki Tatarskie. Jedzenie okazało się bardzo dobre, w przystępnych cenach, lecz myślami błądziłem jeszcze w Muzeum Ikon.
Zdjęcia wykonane w 2015 roku.
Komentarze
Prześlij komentarz