Królestwo dywanów kwiatowych. Spycimierz – Boże Ciało 2017



Wieś położona na granicy województw łódzkiego oraz wielkopolskiego raz w roku zamienia się w największą atrakcję turystyczną regionu. Wszystko to za sprawą ponad 200-letniej tradycji układania dywanów kwiatowych na procesję Bożego Ciała.



Czwartkowy czerwcowy poranek, tuż po przebudzeniu przeszła mi przez głowę myśl: „zapowiada się pogoda jak w zeszłym roku podczas Bożego Ciała w Łowiczu”. Po porannych obowiązkach ruszyłem w dwustukilometrową drogę. Autostrada A2 była praktycznie pusta, nie mówiąc już o lokalnych drogach. Po około 2,5 godzinach jazdy samochodem osiągnąłem cel mojej podróży.
Tłumy ludzi - taki widok mnie przywitał w spokojnej na co dzień, wsi Spycimierz. Stragany kupców, wesołe miasteczko czy strefa gastronomiczna to naturalny krajobraz podczas tego typu wydarzeń. Osobiście nie mam nic przeciwko tego typu atrakcjom, bo jak mówi porzekadło: wszystko jest dla ludzi. Uważam jednak, że powinna być umieszczona w takim miejscu aby nie przeszkadzała obrządkowi religijnemu. W tym przypadku tak właśnie było. Część rozrywkowo-gastronomiczna znajdowała się w takiej odległości i miejscu, że nie rozpraszała osób, które chciały w skupieniu przeżyć ten dzień.




Dywan kwiatowy liczy dwa kilometry. Składa się z roślin, płatków kwiatów, piasku. Może być to także kolorowy piasek. Zaczynając od pomysłu kończąc na realizacji wzoru przygotowania są pracochłonne i wymagają dużo poświęcenia oraz precyzji. Należy pamiętać, że Boże Ciało ma ruchomą datę i roślinność występująca w maju różni się od tej na koniec czerwca. Układanie wzorów kwiatowych zaczyna się wczesnym rankiem, a bywało i tak, że mieszkańcy zaczynali w nocy, aby wszystko było gotowe na godzinę 17, kiedy ruszy uroczysta procesja Bożego Ciała.






Wzory układają całe rodziny w każdym wieku, co jest naturalnym przejęciem tradycji przez następne pokolenia. Zbieranie kwiatów jest czasochłonne i trwa około 2 tygodni. Dlatego są one przechowywane w chłodniach i lodówkach, żeby zachować świeżość. Gdy wzór już jest gotowy polewany jest wodą z cukrem, by utrzymać swoją trwałość.












Zachęcam by w Boże Ciało wybrać się do Spycimierza. Jest to wyjątkowe miejsce z długą i piękną tradycją. Warto zobaczyć na własne oczy ten piękny dywan stworzony przez ludzi. Każdy jego odcinek jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Okazja do jego podziwiania nadarza się tylko raz w roku i tylko przez kilka godzin.


Tekst napisany w maju 2018r.
Zdjęcia wykonane w czerwcu 2017r.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Orłowo

Ruiny kościoła p.w. św. Antoniego Padewskiego w Jałówce

Tatry – Rusinowa Polana