Góra Mojżeszowa – Góra Nebo


„Mojżesz wstąpił ze stepów Moabu na górę Nebo, na szczyt Pisga, naprzeciw Jerycha. Pan zaś pokazał mu całą ziemię Gilead aż po Dan. Rzekł Pan do niego: «Oto kraj, który poprzysiągłem Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi tymi słowami: Dam go twemu potomstwu. Dałem ci go zobaczyć własnymi oczami, lecz tam nie wejdziesz». Tam, w krainie Moabu, według postanowienia Pana, umarł Mojżesz, sługa Pański. I pochowano go w dolinie krainy Moabu naprzeciw Bet-Peor, a nikt nie zna jego grobu aż po dziś dzień.”
(Pwt 34, 1, 4-6)

Góra Nebo. To od niej zaczęliśmy podróż po Jordanii wraz z moimi przyjaciółmi Gosią i Łukaszem. Do celu dojechaliśmy mniej więcej godzinę po wschodzie słońca. Czytałem, że tam najpiękniejsze widoki są rankiem oraz zachodzie słońca. Wschodzące słońce pięknie oświetlało krajobraz, który nas otaczał, a opadająca w promieniach słonecznych mgła dodawała nastroju miejscu, w którym właśnie byliśmy. Ze wzgórza rozciągał się cudowny widok na Dolinę Jordanu, Morze Martwe i Izrael. Próbowałem wypatrzeć kopuły oraz wieże oddalonej o 45 km Jerozolimy, ale uniemożliwiła mi to poranna mgła.





















Poza cudownym krajobrazem otaczającym górę, ogromne wrażenie zrobiły na mnie ruiny bizantyjskiej bazyliki oraz mozaiki. Sama bazylika pochodzi z VI-VII w. Obecnie jest zabezpieczona nowym pawilonem przykryty dachem. Najważniejsza mozaika pochodzi z 531 r. Znajduje się ona po lewej stronie od głównego wejścia i przedstawia sceny myśliwskie oraz pasterskie z egzotycznymi zwierzętami (tj. zebra, lew, struś, wielbłąd łaciaty lub żyrafa), które występowały w Jordanii do początku XX w. Mozaiki ze środkowej nawy po konserwacji zostały wyeksponowane na bocznych ścianach bazyliki.
























Antycznymi zabytkami od 1932 r. opiekują się zakonnicy z Kustodii Ziemi Świętej. Teren jest własnością Kościoła katolickiego. Górę Nebo podczas swoich wizyt odwiedzają koronowane głowy i prezydenci państw. Górę Nebo 20 marca 2000 r. odwiedził Jan Paweł II. Papież zasadził drzewo oliwne obok pozostałości bizantyjskiej bazyliki. Z tej okazji między innymi ustawiono na tarasie widokowym krzyż z brązu włoskiego artysty. Jest on odwołaniem do dwóch wydarzeń biblijnych: wywyższenia przez Mojżesza węża miedzianego (Lb 21,4-9) oraz wywyższenia na krzyżu Syna Człowieczego (J3,14)

Informacje praktyczne:
Muzeum jest otwarte codziennie w godzinach 8-16. Bilet wstępu kosztuje 1 JOD czyli ok. 6 zł. Jeżeli chodzi o transport, to podróżowaliśmy wynajętym samochodem. Koniecznie trzeba mieć ze sobą nawigację z wgraną mapą Jordanii, działającą offline.

Zdjęcia wykonane w grudniu 2016 roku.
Tekst napisany w styczniu 2017 roku.

Komentarze

  1. Mt 7:21 "Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie."
    http://tradycja-2007.blog.onet.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. Autor tej amatorskiej wycieczki ma wiedzę z przewodników dla 'shnel, turystów- gdyby był tam więcej razy to piał by z zachwytu na tym forum że kąpał się w '' zródłach mojżesza,,.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Orłowo

Ruiny kościoła p.w. św. Antoniego Padewskiego w Jałówce

Tatry – Rusinowa Polana