Święto Jordanu – Mielnik 2017
Gdy wstałem, na zegarku było parę minut po szóstej rano, za oknem jeszcze ciemno, a termometr pokazywał -10 st. C. Na ten dzień czekałem cały rok, dlatego już godzinę później siedziałem za kierownicą samochodu w drodze do miejscowości Mielnik. Droga przebiegała spokojnie. Mijając piękny zimowy krajobraz myślałem o tym co mnie czeka tego dnia i jak najlepiej wykonać swoją pracę.
Kreszczenije Hospodnie (Chrzest Pański) jest jednym z 12 głównych świąt w tradycji prawosławnej. Połączony jest z Epifanią, czyli Objawieniem Pańskim, podczas którego ma miejsce obrzęd święcenia wody, zwany świętem Jordanu. Objawienie Pańskie w Kościele prawosławnym obchodzone jest 19 stycznia według kalendarza gregoriańskiego (w Kościele katolickim 6 stycznia - święto Trzech Króli).
Uroczysta liturgia rozpoczęła się punktualnie o godzinie dziesiątej. Kilkukrotnie uczestniczyłem w liturgii prawosławnej i za każdym razem byłem zachwycony, nie tylko samym nabożeństwem, ale również atmosferą panującą w cerkwi.
Ceremonia różni się od tej, którą znany z kościoła katolickiego. Po Mszy Świętej udaliśmy się uroczystą procesją nad rzekę Bug, która stała się symbolicznym Jordanem. Święcenie wody odbyło się poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża w wykutym na kształt krzyża przeręblu. Obrzęd zakończył pokropieniem wiernych poświęconą wodą. Uczestnicy, w przygotowanych wcześniej naczyniach, zabrali tę wodę do swoich domów.
Przed powrotem do domu odwiedziłem cerkiew Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” w Koterce. Piękna, niebieska cerkiew położona jest przy granicy polsko–białoruskiej. Widziałem jej zdjęcia wykonane latem i bardzo mi się podobały. Zimą ma chyba jednak większy urok ze względu na niebieski kolor cerkwi, który wyróżnił ją z otaczającej bieli i szarości zimy. W drodze powrotnej do domu zatrzymałem się na znakomity obiad w restauracji Zamkowa w Drohiczynie. Po obiedzie spokojnie wróciłem do Warszawy.
Zdjęcia wykonane w styczniu 2017 roku.
Tekst napisany w styczniu 2017 roku.
Wysokiej jakości wpis
OdpowiedzUsuń